yök denkliği

Manastır Üniversitesi

Makedonya'nın ikinci büyük devlet üniversitesi olan Manastır Üniversitesi Manastır kısaltması ile bilinir.Ana binası Güney batı Makedonya'da bulunan tarihi MANASTIR şehrinde olup, bölgedeki yüksek eğitim alanındaki en önemli kurumlardan bir tanesidir.İş gücü piyasasına uyumlu profilleri yetiştirmek değişik bilimsel disiplinlere atıfta bulunmak amacı ile heterojen bir eğitim sunan üniversite çeşitli şehirlerdeki . 10 fakülte, 11 meslek yüksek okulu ile. 51'den fazla lisans çalışma programları ve 41 lisansüstü eğitim programı ile yüksek eğitim birimine hizmet vermektedir.

manastır üniversitesi manastır üniversitesi

Ayrıca; kütüphanesi, öğrenci yurdu mevcut olan üniversiteye, 3 enstitü de bilimsel hizmet vermeye devam etmektedir.Manastır çalışma programları ile ülkemizdeki diğer üniversitelere göre daha önemli bir rol oynar. Üniversite, yüksek eğitim ve bilimsel birim olarak Manastır, Pirlepe, Ohri, Üsküp, Kichevo, Köprülü gibi dağınık birçok şehirde fakülteleri bulunmaktadır: Üniversitenin misyon ve vizyonunda belirlenen gençler yetiştirmek için özverili çalışmalar yapılmaktadır.Manastır üniversitesi sürekli olarak her yıl yaklaşık 3000 yeni öğrenci çeker, son yıllarda öğrencilerin toplam sayısı yaklaşık 13.000 civarındadır. Bu yüksek eğitim kurumu, akademik ve bilim dünyasında önemli bir rol oynadığı gerçektir. Manastır üniversite politika ve strateji çalışan, çağdaş, esnek çalışma programları, şeffaf bir organizasyon yapısı (organizasyon şeması), dinamik insan kaynakları yönetimi, sosyal bütünleşme, üniversitenin işleyişi ile Üniversitesi kalite kültürü ve iş sektörü, yeni girişimleri desteklemek için uluslararası ilişkiler ve uygulama arasında güçlü ilişkilerin oluşturulması amacı ile aktif bir politika uygulamaktadır.

manastır üniversitesi

Manastır Üniversitesi, yüksek öğretimde eğitim için Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) dayanan kurallara göre akademik ve profesyonel eğitim programları düzenlemektedir.. Akademik çalışmalar öğrencilere, bilimsel ve mesleki bilgi gelişimi ve kullanımı, iş dünyası, kamu sektörü ve toplumun bilimsel ve eğitsel faaliyetler gerçekleştirmek için olanak sağlar. Profesyonel çalışmalar çalışma sürecine girmek için gerekli beceri ve bilgi ile öğrencilere en iyi şekilde verilmektedir. Öğrenci evi "Koco sit" - Manastır'a 50m Uzaklıkta Kompleks binasında 333 yataklı 133 oda bulunuyor. İki veya üç kişilik yurt odaları, Yemekhanesinde 2000 kişilik sandalyesi ve 300 kişilik ayrı restoranı, bir öğrenci kantini, Ayrı Mutfağı bulunmaktadır. Kültür ve Eğlence hayatı, Spor salonu, Okuma odası, İnternet Kafe, Tv Odası, Bilgisayar Laboratuarı, Çamaşırhane, Isıtma sistemi, Öğrenci kliniği ve çeşitli komsleksler ve tesisler bulunmaktadır.

manastır üniversitesi

Güvenlik Birimleri: Kriminoloji 3+2-4+1, Uluslar arası Güvenlik Adli tıp 4+1, Güvenlik mali kontrol 3+2, Ekonomi Fakültesi(Pirlefe):İşletme Ekonomisi, İş istatikleri ve Bilişim, Uluslar arası Ekonomi Uluslar arası Ekonomi, BiyoTeknik Bilimler Fakültesi:Endüstriyel Yönetim, Mekanik Muhasebe, Denetim, Finansal Yönetim İşletmeciliği Teknik Bilimler Fakültesi: Trafik ve Ulaşım, Grafik Mühendisliği, Elektrik, Bilişim ve Bilgisayar Teknolojisi, Sanayi İşletmeciliği Turizm ve Otelcilik:Turizm, Turizm Otelcilik, Gümrük Nakliye , Gastronomi, Gıda Teknolojisi, Beslenme (Veles) Hukuk(Kırçova) Pedagoji Fakültesi:Sınıf Öğretmenliği, Makedonca ve İngilizce Çalışmalar, Makedonca ve Almanca Çalışmalar, Makedonca ve Fransızca Çalışmalar Öğretmenlikler: Biyoloji, Kimya, Matematik, Fizik, Tarih, Cografya Yönetim Sistemeleri: Bilgisayar Yönetimi ve Yazılım, Bilgisayar Mühendisliği Veterinerlik:RöntgenTeknisyenliği (2 YILLIK) , Sağlık Uzmanlığı-Radyoloji (2yıllık) Ebelik, Sağlık Bilgi Sistemleri, Kamu Yönetimi, Avrupa entegrasyonu ve Avrupa Projeleri Yönetimi


Manastır Bölümleri

YÜKSEK TIP OKULU

. Genel bakımdan sorumlu hemşireler
. Tıbbi teknisyenlik
. Laboratuvar teknisyeni
. Fizyoterapist
. Radyoloji teknisyeni

VETERİNERLİK FAKÜLTESİ
HUKUK FAKÜLTESİ
İKTİSAT FAKÜLTESİ

İşletme - iş yönetimi
. İş bilişimi
. Finans yönetimi
. Pazarlama yönetimi
. Uluslararası iktisat ve işletme
. Muhasebe, finans ve revizyon

TURİZM VE OTELCİLİK FAKÜLTESİ

.Turizm
. Sigorta
. Otel-restoran işletme
. Gümrük ve navlun sevkiyatı
. Yemek sanatı (gastronomi)
. Güvenlik ve mali kontrol

TEKNOLOJİ VE TEKNİK BİLİMLER FAKÜLTESİ

.Gıda üretimi teknolojisi
. Biyoteknoloji
. İşleme mühendisliği
. Gıda üretimi

BİLGİ SİSTEMLERİ İDARESİ VE YÖNETİMİ FAKÜLTESİ
Yazılım Mühendisliği
Bilgi Sistemleri ve Donanımı
TEKNİK BİLİMLER FAKÜLTESİ

.Trafik Mühendisliği
. Makine mühendisliği
. Elektro enerji sistemleri
. Trafik-ulaşım mühendisliği
. Grafik mühendisliği
. Bilişim ve bilgisayar bilimi
. Endüstri yönetimi
. Güç mühendisliği
. Elektrik mühendisliği
. Karayolu taşımacılığı

BİYOTEKNİK BİLİMLER FAKÜLTESİ

.Hayvan ürünlerinin üretimi
. Biyoteknoloji yönetimi
. Çiftlik üretimi

EĞİTİM FAKÜLTESİ

.İlkokul öğretmenliği
. Anaokulu öğretmenliği İngilizce
. Makedonya dili - İngilizce
. Makedonya dili - Fransızca
. Makedonya dili - Almanca
. Bilişim ve Teknik Eğitim çalışma programı (Bitola'daki Teknik Bilimler Fakültesi'yle ortak çalışma programı)

GÜVENLİK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

.Kriminoloji
. Güvenlik ve mali kontrol
. Adli Tıp

PRILEP TÜTÜN ENSTİTÜSÜ

.Genetik, seleksiyon ve tohum kontrolü
. Tütün tarım teknikleri
. Tütünün hastalıklardan, haşerelerden ve zararlı otlardan korunması
. Tütün teknolojisi, fermantasyonu ve üretimi
. Tütün kimyası; sigara dumanı, böcek ilacı kalıntıları ve biyokimya
. Ekonomi planlama ve programlama

OHRİ HİDROBİYOLOJİ ENSTİTÜSÜ

.Mikrobiyoloji
. Bitkisel plankton
. Hayvansal plankton
. Sazangiller
. Dip faunası
. Uygulamalı balıkçılık ve yeniden üretim havuzu
. Hidro botanik
. Parazit
. Moleküler biyoloji

ANTİK SLAV KÜLTÜRÜ ENSTİTÜSÜ - PRILEP
.Arkeoloji bölümü
. Sanat tarihi bölümü
. Tarih bölümü
. Etnoloji ve etnik köken bölümü
. Dilbilim bölümü